Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV30C160JB-G
Comchip Technology TV30C160JB-G
Part Number
TV30C160JB-G
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Product Parameter
Part NumberTV30C160JB-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)115.38A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)