Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV15C600JB-G
Comchip Technology TV15C600JB-G
Part Number
TV15C600JB-G
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Product Parameter
Part NumberTV15C600JB-G
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)