Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV15C540JB-G
Comchip Technology TV15C540JB-G
Part Number
TV15C540JB-G
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Product Parameter
Part NumberTV15C540JB-G
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.22A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)