Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV06B360J-G
Comchip Technology TV06B360J-G
Part Number
TV06B360J-G
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Product Parameter
Part NumberTV06B360J-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.33A
Power - Peak Pulse600W