Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV06B160JB-G
Comchip Technology TV06B160JB-G
Part Number
TV06B160JB-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberTV06B160JB-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.08A
Power - Peak Pulse600W