Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV06B131JB-G
Comchip Technology TV06B131JB-G
Part Number
TV06B131JB-G
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Product Parameter
Part NumberTV06B131JB-G
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.87A
Power - Peak Pulse600W