Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV04A401JB-G
Comchip Technology TV04A401JB-G
Part Number
TV04A401JB-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 400VWM 648VC SMA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberTV04A401JB-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
Voltage - Breakdown (Min)447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)620mA
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)