Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single SR10200-G
Comchip Technology SR10200-G
Part Number
SR10200-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 10A TO220-3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberSR10200-G
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C