Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Zener - Single CZRER52C2V2-HF
Comchip Technology CZRER52C2V2-HF
Part Number
CZRER52C2V2-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
DIODE ZENER 2.2V 150MW 0503
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Zener - Single
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberCZRER52C2V2-HF
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.2V
Tolerance±5%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C