Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single CDBMTS1200-HF
Comchip Technology CDBMTS1200-HF
Part Number
CDBMTS1200-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 1A SOD123S
Product Parameter
Part NumberCDBMTS1200-HF
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F120pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123S
Supplier Device PackageSOD-123S
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C