Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Bridge Rectifiers CDBHM2100L-G
Comchip Technology CDBHM2100L-G
Part Number
CDBHM2100L-G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A MBS-2
Family
Diodes - Bridge Rectifiers
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberCDBHM2100L-G
Part StatusActive
Diode TypeSingle Phase
TechnologySchottky
Voltage - Peak Reverse (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)