Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV50C360JB-HF
Comchip Technology ATV50C360JB-HF
Part Number
ATV50C360JB-HF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Product Parameter
Part NumberATV50C360JB-HF
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)86.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)