Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV30C170JB-HF
Comchip Technology ATV30C170JB-HF
Part Number
ATV30C170JB-HF
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Product Parameter
Part NumberATV30C170JB-HF
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)108.7A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)