Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV30C121JB-HF
Comchip Technology ATV30C121JB-HF
Part Number
ATV30C121JB-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberATV30C121JB-HF
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.54A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)