Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV04A780JB-HF
Comchip Technology ATV04A780JB-HF
Part Number
ATV04A780JB-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberATV04A780JB-HF
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.17A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)