Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV04A700JB-HF
Comchip Technology ATV04A700JB-HF
Part Number
ATV04A700JB-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberATV04A700JB-HF
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.54A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)