Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single ACDBN1100-HF
Comchip Technology ACDBN1100-HF
Part Number
ACDBN1100-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberACDBN1100-HF
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F110pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
Supplier Device Package1206
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C