Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes A5KP60A-G
Comchip Technology A5KP60A-G
Part Number
A5KP60A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC R-6
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
    0.73500/pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part NumberA5KP60A-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.65A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)