Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes A5KP40A-G
Comchip Technology A5KP40A-G
Part Number
A5KP40A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC R-6
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
    0.73500/pcs
  • 250 pcs
    0.73500/pcs
  • 500 pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part NumberA5KP40A-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)77.52A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)