Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 5KP43CA-G
Comchip Technology 5KP43CA-G
Part Number
5KP43CA-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC R6
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
    0.59400/pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part Number5KP43CA-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)72.05A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)