Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 5KP40CA-G
Comchip Technology 5KP40CA-G
Part Number
5KP40CA-G
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC R6
Product Parameter
Part Number5KP40CA-G
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)77.52A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)