Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 5KP170CA-G
Comchip Technology 5KP170CA-G
Part Number
5KP170CA-G
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC R6
Product Parameter
Part Number5KP170CA-G
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.18A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)