Home Product Index Switches Tactile Switches PTS125VJM73
C&K PTS125VJM73
Part Number
PTS125VJM73
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tactile Switches
C&K
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPTS125VJM73
Part StatusObsolete
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypePlunger for Cap
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, Vertical-
Actuator Length, Right Angle7.30mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StylePC Pin
Outline12.00mm x 12.00mm