| Part Number | M837319271 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Current Rating | 5A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 115V |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Actuator Type | Standard Round |
| Actuator Length | 10.41mm |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Ingress Protection | - |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 10POS WALL MT W/SCKT
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 39POS WALL MT W/PINS
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Aerospace Operations
Description: CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS
In Stock: 0