Home Product Index Switches Snap Action, Limit Switches LCGHM1A10HC
C&K LCGHM1A10HC
Part Number
LCGHM1A10HC
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Snap Action, Limit Switches
C&K
    2.65290/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberLCGHM1A10HC
Part StatusActive
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque57gf
Release Force12gf
Pretravel0.140" (3.6mm)
Differential Travel0.034" (0.86mm)
Overtravel0.029" (0.74mm)