| Part Number | LCGDL9A25EC |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 5A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 12gf |
| Release Force | 1gf |
| Pretravel | 0.351" (8.9mm) |
| Differential Travel | 0.086" (2.2mm) |
| Overtravel | 0.068" (1.73mm) |