| Part Number | DS-180 RT |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating | 1mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 5V |
| Actuator Type | Angled Toggle (Detector) |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Termination Style | Gull Wing |
| Ingress Protection | - |
| Features | Board Guide |
| Operating Force, Torque | 60gf |
| Release Force | - |
| Pretravel | 0.018" (0.45mm) |
| Differential Travel | - |
| Overtravel | - |
Manufacturer: Advantech Corp
Description: SIGNAGE BOX WITH CELERON B810E
In Stock: 0
Manufacturer: Advantech Corp
Description: SIGNAGE BOX WITH ATOM N2600 NO
In Stock: 0
Manufacturer: Advantech Corp
Description: SIGNAGE BOX WITH IVY BRIDGE I7-3
In Stock: 0
Manufacturer: Advantech Corp
Description: SIGNAGE BOX WITH IVY BRIDGE I7-3
In Stock: 0
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH DETECTOR SPST-NO 100MA
In Stock: 9790
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH DETECTOR SPDT 100MA
In Stock: 10556
Manufacturer: Advantech Corp
Description: SIGNAGE ATOM D2550 1.066GHZ
In Stock: 20
Manufacturer: Advantech Corp
Description: SIGNAGE BOX WITH BROADWELL I5-53
In Stock: 0
Manufacturer: Advantech Corp
Description: SIGNAGE BOX WITH CELERON 3765U
In Stock: 0