| Part Number | BPA09SK |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Circuit | SPST |
| Number of Positions | 9 |
| Current Rating | 100mA |
| Voltage Rating | 5VDC |
| Actuator Type | Slide (Standard) |
| Actuator Level | Raised |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Height Above Board | 0.274" (6.95mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Termination Style | Gull Wing |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Washable | Yes |
| Features | - |