Home Product Index Soldering, Desoldering, Rework Products Solder Stencils, Templates FPC080P010-S
Chip Quik Inc. FPC080P010-S
Part Number
FPC080P010-S
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Description
FPC/FFC SMT CONN STENCIL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solder Stencils, Templates
Chip Quik Inc
Product Parameter
Part NumberFPC080P010-S
Part StatusActive
TypeFPC/FFC
Number of Positions10
Pitch0.031" (0.80mm)
Outer Dimension0.900" L x 1.300" W (22.86mm x 33.02mm)
Inner Dimension-
Thermal Center Pad0.157" L x 0.618" W (4.00mm x 15.70mm)