Home Product Index Prototyping Products Adapter, Breakout Boards FPC040P060
Chip Quik Inc. FPC040P060
Part Number
FPC040P060
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.4 MM PIT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Adapter, Breakout Boards
Chip Quik Inc
Product Parameter
Part NumberFPC040P060
Part StatusActive
Proto Board TypeSMD to DIP
Package AcceptedFPC Connector
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Board Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
MaterialFR4 Epoxy Glass
Size / Dimension0.900" x 3.050" (22.86mm x 77.47mm)