| Part Number | PBC1-E015 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Output Code | BCD |
| Read Out | 0 ~ 9 |
| Number of Sections | 1 |
| Display Characters - Height | 0.120" (3.00mm) |
| Actuator Type | Pushwheel |
| Contact Rating @ Voltage | 0.1A @ 50VAC/DC |
| Contact Material | - |
| Contact Finish | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Termination Style | PC Pin |
| End Caps | Sold Separately |
| Section Width | 0.236" (6.00mm) |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Features | - |
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 24V
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 110V
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 220V
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 380V
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 24V
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 110V
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description: RELAY CONTACTOR 3PST 8A 220V
In Stock: 0