| Part Number | M81E05R0 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Keyswitch, Illuminated |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating | 100mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 28V |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | - |
Manufacturer: TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description: CONN PIN RCPT .035-.045 SOLDER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description: CONN PIN RCPT .016-.021 SOLDER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description: CONN PIN RCPT .020-.030 SOLDER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description: CONN PIN RCPT .025-.035 SOLDER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: RECP ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: PLUG ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: PLUG ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: PLUG ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: PLUG ASSY
In Stock: 0