Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single CMSH2-60M BK
Central Semiconductor Corp CMSH2-60M BK
Part Number
CMSH2-60M BK
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Central Semiconductor Corp.
Product Parameter
Part Number CMSH2-60M BK
Part Status Active
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700mV @ 2A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F 94pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Supplier Device Package SMA
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C