| Part Number | CMSH2-60 BK |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 2A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 60V |
| Capacitance @ Vr, F | 84pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package | SMB |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 200V 1A SMA
In Stock: 5000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
In Stock: 5000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 150V 1A SMA
In Stock: 15000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMA
In Stock: 15000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMB
In Stock: 12000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMB
In Stock: 0
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
In Stock: 0
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
In Stock: 0
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
In Stock: 0
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMA
In Stock: 0