| Part Number | 2N4859A |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 30V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 50mA @ 15V |
| Current Drain (Id) - Max | 250pA |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 10V @ 500pA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 10pF @ 10V (VGS) |
| Resistance - RDS(On) | 25 Ohm |
| Power - Max | 360mW |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-18 |
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: TRANS PNP 80V 1A TO-39
In Stock: 0