| Part Number | 2N2920A |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | 2 NPN (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 350mV @ 100µA, 1mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 2nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 1mA, 5V |
| Power - Max | 1.5W |
| Frequency - Transition | 60MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-78-6 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-78-6 |