| Part Number | PS7241-1B |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Circuit | SPST-NC (1 Form B) |
| Output Type | AC, DC |
| On-State Resistance (Max) | 30 Ohm |
| Load Current | 120mA |
| Voltage - Input | 1.2VDC |
| Voltage - Load | 0 ~ 400 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Package / Case | 4-SOP (0.173", 4.40mm) |
| Supplier Device Package | 4-SOP (2.54mm) |
| Relay Type | Relay |
Manufacturer: Microchip Technology
Description: IC BATTERY MONITOR LI-ION 8TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Microchip Technology
Description: IC BATT MONITOR 1-2CELL 8TSSOP
In Stock: 0