| Part Number | PS7160L-2A |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Circuit | DPST (2 Form A) |
| Output Type | AC, DC |
| On-State Resistance (Max) | 50 Ohm |
| Load Current | 90mA |
| Voltage - Input | 1.2VDC |
| Voltage - Load | 0 ~ 600 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Package / Case | 8-SMD (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-SMD |
| Relay Type | Relay |