| Part Number | 2SC5012-T1-A |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 10V |
| Frequency - Transition | 9GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.2dB @ 1GHz |
| Gain | 15dB |
| Power - Max | 150mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 20mA, 8V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 65mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-82A, SOT-343 |
| Supplier Device Package | SOT-343 |
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Description: TRANS NPN 20V 10A SOT-428
In Stock: 0
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Description: TRANS NPN 20V 10A SOT-428
In Stock: 0