| Part Number | 2SC4536-AZ |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| Frequency - Transition | - |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 2dB @ 1GHz |
| Gain | 7.2dB |
| Power - Max | 2W |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 60 @ 50mA, 10V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 250mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP
In Stock: 6000
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP-FA
In Stock: 700
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP-FA
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP
In Stock: 16000
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP-FA
In Stock: 700