| Part Number | 2SA1977-A |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| Frequency - Transition | 8.5GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.5dB @ 1GHz |
| Gain | 12dB |
| Power - Max | 200mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 20mA, 8V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | - |
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 50V 0.5A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 70V 0.5A TO-92
In Stock: 0