| Part Number | CTM-46A-0 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Battery Terminal Clamp, Miniature |
| Jaw Opening | 1.125" (28.58mm) 1 1/8" |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating | 50A |
| Material | Steel |
| Plating | Copper |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Insulation | Insulated Sleeve |
| Color | Black |
| Length | 2.880" (73.15mm) |
| Termination | Crimp or Solder |
| Quantity | 50 Pieces |
| Ratings | - |
Manufacturer: Cal Test Electronics
Description: INSULATED BATTERY CLIP 300 A BLA
In Stock: 0
Manufacturer: Cal Test Electronics
Description: INSULATED BATTERY CLIP 300 A RED
In Stock: 0
Manufacturer: Cal Test Electronics
Description: INSULATED BATTERY CLIP 300 A KEL
In Stock: 0
Manufacturer: Cal Test Electronics
Description: INSULATED BATTERY CLIP 300 A KEL
In Stock: 0
Manufacturer: Cal Test Electronics
Description: INSULATED WELDING CLIP 400 A BLA
In Stock: 0