Home Product Index Test and Measurement Test Leads - Banana, Meter Interface CT2176-100-0
Cal Test Electronics CT2176-100-0
Part Number
CT2176-100-0
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39.4"
Cal Test Electronics
In Stock 27 pcs
Product Parameter
Part NumberCT2176-100-0
Part StatusActive
Stacking MethodNon Stackable
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
Cable Length39.4" (1000.00mm)
TypePatch Cord
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationSilicone
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated600V, 1000V
RatingsCAT III 1000V, CAT IV 600V
Current Rating12A
Manufacturer: Dialight
Description: LINKING CABLE 2WAY F-F 100MM