Home Product Index Test and Measurement Test Leads - Banana, Meter Interface CT2148-100-0
Cal Test Electronics CT2148-100-0
Part Number
CT2148-100-0
Manufacturer
Cal Test Electronics
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39.4"
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Test Leads - Banana, Meter Interface
Cal Test Electronics
In Stock 280 pcs
Product Parameter
Part NumberCT2148-100-0
Part StatusActive
Stacking MethodFront Stacking (Both Connectors)
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Stackable, Sheathed - Retractable
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Stackable, Sheathed - Retractable
Cable Length39.4" (1000.00mm)
TypePatch Cord
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationSilicone
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated600V
RatingsCAT II 600V
Current Rating12A
Related Products
CT2100
Manufacturer: Dialight
Description: LINKING CABLE 2WAY F-F 100MM