Home Product Index Resistors Through Hole Resistors MP930-120-1%
Caddock Electronics Inc. MP930-120-1%
Part Number
MP930-120-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 120 OHM 30W 1% TO220
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Caddock Electronics Inc
In Stock 302 pcs
    2.50500/pcs
  • 10 pcs
    2.26200/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMP930-120-1%
Part StatusActive
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)