| Part Number | MP915-560-1% |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 560 |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 15W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient | -20/ +80ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case | TO-126-2 |
| Supplier Device Package | TO-126 |
| Size / Dimension | 0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.450" (11.44mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.05 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 639
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.075 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 39
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.1 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 662
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.15 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 125
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.2 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 467
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.25 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 101
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.3 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 788
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.33 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 94
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.4 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 106
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 0.5 OHM 100W 1% TO247
In Stock: 1786