| Part Number | MP0016 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Standard |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating | 1A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 28V |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Actuator Type | Round, Plunger |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.60mm Dia |
Manufacturer: Bopla Enclosures
Description: MOUNTING PLATE FOR RCP 160/1600
In Stock: 0
Manufacturer: Bopla Enclosures
Description: MOUNTING PLATE FOR RCP 200/2000
In Stock: 0
Manufacturer: Bopla Enclosures
Description: MOUNTING PLATE FOR RCP 250/2000
In Stock: 0
Manufacturer: Bopla Enclosures
Description: MOUNTING PLATE FOR RCP 310/3100
In Stock: 0
Manufacturer: Bopla Enclosures
Description: MOUNTING PLATE FOR RCP 400/4000
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
In Stock: 0