| Part Number | HSMH-C660 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Red |
| Configuration | - |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 16mcd |
| Lens Style/Size | Rectangle with Domed Top, 2.00mm x 1.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 155° |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Wavelength - Dominant | 639nm |
| Wavelength - Peak | 650nm |
| Features | - |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | Chip LED |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 2.00mm W |
| Height (Max) | 1.00mm |
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0