Home Product Index Optoelectronics LED Indication - Discrete HSMG-C120
Broadcom Limited HSMG-C120
Part Number
HSMG-C120
Manufacturer
Broadcom Limited
Description
LED GREEN CLEAR 0603 R/A SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
LED Indication - Discrete
Broadcom Limited
Product Parameter
Part NumberHSMG-C120
Part StatusActive
ColorGreen
Configuration-
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating15mcd
Lens Style/SizeRectangle with Domed Top, 1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle155°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant572nm
Wavelength - Peak570nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max)0.60mm