| Part Number | HSMF-C163 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Color | Green, Red |
| Configuration | Independent |
| Lens Color | White |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 45mcd Green, 90mcd Red |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.4V Green, 1.9V Red |
| Current - Test | 10mA Green, 20mA Red |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 525nm Green, 626nm Red |
| Wavelength - Peak | 523nm Green, 637nm Red |
| Features | - |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Height (Max) | 0.50mm |
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Description: CONN EDGE DUAL FEMALE 4POS 0.156
In Stock: 0